Sponsorlu Bağlantılar

Dragon Ball Z karakterlerinin bulunduğu ücretsiz 2D dövüş oyunu

dragon-ball-z-3 Dragon Ball Z

Sponsorlu Bağlantılar

Manga animasyonu sert bir savaş sanatı dövüş oyunu ile kesişirse ortaya ne çıkar? Super Dragon Ball Z. Bu klasik aksiyon-dövüş oyunuretro MUGEN grafik motoruna dayanıyor ve Street Fighter ya da Double Dragon oynamayı seven herkese cazip gelecek.

Dragon Ball Z’nin menüsünde birçok farklı modla karşılaşıyorsunuz. Arcade modunda bilgisayarla birebir oynuyorsunuz, VS modunda bir arkadaşınızla kapışıyorsunuz, Team VS arkadaşınıza karşı farklı takım oyunları oynamanıza izin veriyor, Team Arcade modunda bilgisayara karşı farklı takım kurma modlarında oynayabiliyorsunuz ve Team Co-op’ta ise Dragon Ball Z stiliyle bilgisayarın kurduğu takımın tozunu attırıyorsunuz. Son olarak da, Training modu hareketleriniz üzerinde çalışmanızı ve Watch modu da bilgisayarın yönlendirdiği karakterlerin tüm modlarda ortalığı nasıl dağıttıklarını izleyebiliyorsunuz. Ayrıca bir de zorluk derecesini, zaman sınırlamasını, ses özelliklerini ve kontrol tuşlarını ayarlayabildiğiniz bir seçenekler menüsü var.

Dragon Ball Z neredeyse 30 karaktere bürünmenize izin veriyor. Önemli olanların arasında Chibi Trunks, Future Trunks, Normal Trunks and Mr Boo var. Bu Dragon Ball Z dövüşçülerinden biri olarak savaş puanı kazanmak ve dragon topu toplamak için dövüş sanatının yaratıklarını karşısınıza alıyorsunuz. Eğer VS modunda bir arkadaşınızla karşı karşıya gelmeyi tercih ederseniz iki tane kumanda kolunuz ya da bir kişi klavyede oynayabileceğinden en azından bir kumanda kolunuz olduğundan emin olmanız gerek. Yeni başlayanlara ilk önce Training moda gitmelerini öneririm ki basit karate vuruşlarından en az yedi tuşa basarak yapılabilen “ölüm yumruğu”na kadar her özel vuruşun alıştırmasını yapabilesiniz. Şu eski Amiga ve Atari oyunlarında özel hamleler yapabilmek için oyun kumandasını çok iyi öğrenmek gerektiğini hatırlarsanız, demek istediğimi anlarsınız. Ayrıca adını ve renklerini değiştirmek sınırlandırılmış olsa da, Dragon Ball Z oyuncunuzu kendinize göre ayarlayabiliyorsunuz.

Dragon Ball Z savaş puanı toplama esasına dayanıyor. Ne kadar iyi dövüşürseniz o kadar çok kazanıyorsunuz. Kazanılan puanlar karakterinizi donatabileceğiniz ve ona yeni hamleler ekleyebileceğiniz “skill tree”ye ulaşmanızı sağlıyor. Bu arada dragon topları topluyorsunuz ve 7 tane topladığınızda bir dilek dileyebileceğiniz “dragon of Shenron”a ulaşabiliyorsunuz. Oyun geliştiricilerine göre bu dilek karaktere yeni bir hamle eklemekten karakteri tamamen değiştirmeye kadar her şey olabilir. MUGEN grafik motoru sayesinde bu oyun aynı klasik arcade oyunları gibi. Dragon Ball Z’nin sesleri de bazı klasik retro tekmeler ve yumruk efektleri ile gayet tatmin edici. Kötü tarafı, Street Fighter or Tekken gibi dövüş klasikleriyle karşılaştıracak olursak bir miktar sınırlı ve sıkıcı olabiliyor ama oyunun sadece 30 MB civarı olması gücünü arttırıyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Dikkat edilmesi gereken bir nokta şu: oyun üreticileri her türlü Windows platformunda oyunun çalıştığını söyleseler de, bazı kullanıcılar forumlarda Windows 98 üzeri platformlarda oyunun çalışmasında problem yaşadıklarını söylüyorlar. Geliştiricilerin we sitesinde daha çok bilgiye ulaşılabilir.

Özet olarak retro dövüş sevenler için olmazsa olmaz bir oyun.

Artıları

  • Mükemmel grafikler
  • Hızlı oyun
  • Çok iyi ses efektleri
Eksileri

  • Sınırlı özellikler
  • Yeni işletim sistemlerinde sorun çıkarabilir
Sponsorlu Bağlantılar

Çok Benzer Alternatif Programlar